27 خرداد 1399 - 21:42

نام این محله برگرفته از نام بهاءالدین محمد­بن تاج‌الدین حسن­بن محمد اصفهانی مشهور به فاضل هندی یا فاضل اصفهانی از مفاخر فقهی قرن ۱۱ و ۱۲ در اصفهان بوده­‌است. وی در سال 1062 ه.ق در اصفهان متولد شد.

نام این محله برگرفته از نام بهاءالدین محمد­بن تاج‌الدین حسن­بن محمد اصفهانی مشهور به فاضل هندی یا فاضل اصفهانی از مفاخر فقهی قرن ۱۱ و ۱۲ در اصفهان بوده­‌است. وی در سال 1062 ه.ق در اصفهان متولد شد. پدرش، تاج­الدین حسن اصفهانی، فرزند شرف­الدین محمد، مردی دانشمند و فاضل بود. وی نام این كودك را ابوالفضل نهاد كه بعداً به فاضل هندی و بهاء­الدین محمد معروف شد. تاج­الدین حسن از علمای اصفهان در اواخر قرن یازدهم و از شاگردان علامه مجلسی بود و از وی روایت نقل می‌كرد. زادگاه این عالم فرهیخته «فلاورجان» از توابع اصفهان است.

آرامگاه فاضل هندی در تخت­فولاد اصفهان قرار­دارد. در كنار قبر او، قبر ملا­محمد فضل معروف به فاضل نایینی قرار گرفته­است كه به همین سبب، مردم قبر این دو شخصیت علمی را به نام «فاضلان» می‌شناسند (گلشن ابرار،1382 : 3/ 82).

 

منبع: رصدخانه فرهنگي اجتماعي اصفهان. (1395). شناسنامه فرهنگي اجتماعي محلات شهر اصفهان، فاز اول. اصفهان: انتشارات سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري اصفهان.کد محتوا 12326

برچسب ها