جهان نما/ اقتصاد چرخشی

نشریه جهان نما در جدیدترین شماره خود به اقتصاد چرخشی در شهرها پرداخته است.

 اداره ارتباطات بین‌الملل شهرداری اصفهان در راستای انتقال تجربیات جهانی به مردم و مدیران شهری و بهره‌برداری از یافته‌ها و داد‌های ارزشمند جهانی در جهت بهبود خدمت‌رسانی به شهر و شهروندان، مجموعه‌ای تحت عنوان «جهان‌نما» حاوی مقالات و پژوهش‌های ارزشمند جهانی با موضوع مرتبط با شهرها و مدیریت شهری را منتشر کرد و برخی از به‌روز‌ترین بررسی‌های صورت گرفته در این حوزه را ترجمه نموده است. به عنوان دومین شماره، گزارش «اقتصاد چرخشی» جهت بهره‌برداری به پیوست به صورت کتاب الکترونیکی(EBook) جهت دانلود و انتشار رایگان بر روی درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان قرار گرفته است.

این گزارش با تشریح ناکارآمد بودن مدل خطی «تولید، مصرف و دفع» ، اقتصاد چرخشی را به عنوان چرخه مداوم بهینه سازی منابع تعریف می کند که به معنای جایگزین کردن منابع تجدیدپذیر برای جلوگیری از هدررفت انرژی و دیگر منابع است. با توجه به این که پیش بینی می شود تا سال 2050 هفتاد درصد جمعیت جهان شهرنشین شوند، تامین منابع زندگی برای چنین جمعیتی می تواند به بحران بزرگی تبدیل شود. شهرها در عین حال که میزان فراوانی از منابع را مصرف می کنند، محلی مناسب برای کار، خلاقیت و نوآوری هستند و با هم ظرفیت ها و هم مصارفشان، نقش مهمی در انتقال به اقتصاد چرخشی دارند.

این گزارش راه حل هایی برای بهبود بازیافت پسماند بخش مسکونی، ضایعات بخش عمران، زیرساخت و ساختمان سازی، استفاده مجدد از آب باران، تولید انرژی پاک و کارآمد، تصفیه پسماندهای دارویی و همچنین تهیه کالا و خدمات ارائه می دهد.
کد محتوا 41822

برچسب ها